Később az olimpiára: Kipchoge Keino csodálatos története

Sherilyn Boyd | Szerkesztő | E-mail

Videó: Később az olimpiára: Kipchoge Keino csodálatos története

Videó: Athletics legend Kipchoge Keino fall from grace 2024, Lehet
Anonim
Kipchoge Keino, más néven Hezekiah Kipchoge Keino vagy (szerencsére a hibák elkerülése érdekében) csak Kip, egy nyugalmazott sportoló, aki futott Kenya országában. A karán karrierje során csaknem egy tucat érmet szerzett, melynek fele arany volt, mert lenyűgöző közepes és hosszú távú futó volt. A történet, amit meg akarunk osztani, az az idő, amikor a Kip majdnem késő volt a saját versenyéhez, és (szó szerint) el kellett mennie, hogy odaérjen, majd egyébként egy aranyérmet nyerhetett, annak ellenére, hogy egy másik nagy küzdelem volt a versenyen. Egy perc.

Először is, egy kis információ az emberről, mert félelmetes. Kezdjük a nevével. A Kipchoge egy Nandi kifejezés, ami valami "a gabonaszekrény tárolóhelyén született." Ha kitalálta, hogy alázatos kezdetekből származik, igazad van. A dolgok nem javultak, amikor mindkét szülei meghalt, amikor nagyon fiatal volt; majd lépett a nagynénjével, aki felemelte.

Amikor egyszer megkérdezték gyermekkoráról, és hogyan kezdett el futni, ez volt a Kip válasza:

Amikor az általános iskolában kezdtem. Négy mérföldnyire futottam az iskolába reggel, otthon ebédelni, újra a délutáni iskolába és vissza a nap végén. Mindig ezt csináltam, amíg el nem hagytam az iskolát

Ha az elméje még mindig megpróbálja kidolgozni az adott matematikát, Kip minden egyes nap tizenegy kilométert futott kenyai melegben cipő nélkül, csak azért, hogy iskolába járjon - Kip ezt 5 éves korától kezdte.

Lehet, hogy úgy gondolja, hogy ezzel a lenyűgöző futási képességgel Kip-nek szánta magát. Az iskola befejezése után azonban nem jött azonnal versenybe. Ehelyett Kip a kenyai rendőrség fizikai tréning oktatója lett. Abban az időben Kenyában nem volt a futó generációs erőmű ma. Valójában Kip volt az első nagyszerű futók, akiket az ország készített.

Az 1960-as évek elején Kip észrevette, hogy a combjai nagyobb kihívást követelnek, és a napi munkájáról a versenyt az atlétika végezte. Bár Kip végül is az egyik legfinomabb távolsági versenyzője volt - talán az egyik legszebb az idő - nem érte el jelentős eredményeket, amíg az 1964-es tokiói olimpián, ahol szűkösen hiányzott a kvalifikáció az 1500 méteres döntő. Egy évvel később, 1965-ben a Kip eltörte az 1965-ös All-Africa Games-ben két távolsági futó világrekordot (1500M és 5000M eseményeket). Egy évvel ezelõtt a lenyûgözõ képesség, az 1966-os szövetségi játékok alatt a Kip dupla aranyat nyert a mérföldön és három mérföldes sprintes eseményeken.

Legnagyobb szerepe két évvel később történt az 1968-as mexikóvári olimpia során. Azt mondjuk "Legnagyobb teljesítmény"Mert a játék teljes időtartamára Kip szenvedett a leromlott epekőktől. És azt akarjuk, hogy megbotránkoztassunk - a Kip szó szerint összeomlott a 10 000 méteres futás közben. Ez különösen kegyetlen volt, amikor rájött, hogy Kip vezet, amikor a fájdalom túlterhelt, és csak három körrel volt! Ha elhúzódott a pályáról, automatikusan kizárta magát. Úgy döntött, hogy végül befejezi a versenyt, visszalépett a pályára, és a fájdalom ellenére sikerült elvégeznie az utolsó köröket, annak ellenére, hogy nem számított.

A futam végső győztese volt Naftali Temu, egy másik kenyai, aki most tiszteletben tartja Kenya első aranyérmének nyertesét. Az a becsület, amely majdnem elment Kiphez.

Most ez a történet érdekes. Mielőtt a 10.000M-ot elindította volna, az orvos azt mondta volna, hogy nem fut, és hogy a testének bármilyen törzse veszélybe sodorja őt komoly károkat okozva, és az extrém esetben akár halálához is vezethet. Természetesen Kip is futott, amint azt megjegyeztük. Két nappal a 10 000 m után - a versenyen összeomlott - Kip futott az 5000M-ben, és ezüstérmet nyert, ami csak egy ötöde az aranyérmes mögött. Ráadásul egy másik 1500M futamot rendezett, és az esemény végéig kvalifikálta magát.

Ezen a ponton azt gondolhatja, hogy a Kip csábító végzet, de még mindig nem vagyunk készek. Az 1500 m-es végső nap, Kip, valószínűleg annak köszönhetően, hogy HAD GALLSTONES-t választott aludni, és azt gondolták, hogy egyszerűen úgy döntött, hogy nem indul azon a napon, amikor távollétét észlelték, talán nem kapta meg orvosi problémáját. Mindazonáltal, csak egy órával a tényleges esemény előtt, leugrott az ágyból, és elindult a játékokra.

Az olimpiai stadion buszjáratánál a busz forgalomba került, és ez a helyzet érdekes. A busz megérkezése késő lesz, Kip kiszállt és a fennmaradó 2 mérföldet az olimpiai stadionba szállította, miközben a felszerelését hordta.

20 perccel regisztrálta magát, készen állt, és kiment a pályára, és aranyérmet nyert, a második helyezettet pedig egy elképesztő 20 méternél hosszabbította meg - a leghosszabb távolság, akit valaha nyert el az adott versenyen. (És talán még ma is, amennyire csak találok … bár ne idézzek erről, mivel nem mentem keresztül minden olimpián, azóta nem tudtam egyetlen rekordot sem találni egy nagyobb az 1500M kutatásomból származom.)

Nem csak ez, az az ember, akit ilyen hatalmas küszöbön vert, Jim Ryun, nem volt legyőzve az 1,500 méteren három év alatt. Továbbá, a Kip most öt alkalommal versenyzett az olimpián, miközben Ryun teljesen friss volt. Természetesen ez nem említi az epeköveket. Végül a Kip 3: 34.9-es idővel fejeződött be, a második legrégebben a történelemben. Ha ezt kissé gyakrabban mondjuk, akkor ez egy 25,13 km / h sebesség, vagy 15,61 mph, 1500 méter!

Komolyan nézzük meg a versenyt itt, és rájöjjünk, hogy nem csak a Kip játszik folyamatosan szúró fájdalommal a hasában, hanem hogy 2 mérföldre futott a stadionba a mexikói hőségben. Ezután dühösnek érezheti magát, ha lefelé görget, és látja, hogy a videó leírása "Jim Ryun megnyeri az ezüstérmet az 1968-as olimpián"- biztosan Kip győzelme egy kicsit figyelemre méltó, mi, YouTube poszter?

A győzelem után Kip még több érmét nyert, mielőtt végül letelepedne Kenyában, ahol jelenleg az árvákért járó jótékonysági szervezetet folytat, valamint segített egy általános és egy középiskolát találni. Számos humanitárius munkája után szakmai pályafutása során a World Sports Humanitarian Hall of Fame-ben vett részt. Lehet, hogy ez a fickó még fantasztikusabb?

Bónusz tények:

• Az idő alatt rendőrként Kipet egy bölény üldözték. Egy ideig elhagyta a fenevadat, mielőtt egy fába ugrott volna, ahol pihent, amíg a bivaly el nem tűnt.
  • A kenyai fuzz tagjaként, a rendőri erő megtartása mellett, a Kip gyakran hazatér és gondoskodik minden árvának, akikkel találkozott.
  • Miután megnyerte az 1500 métert az 1970-es, Edinburgh Commonwealth Games alatt, Kip megkapta azt a levelet, amelyben elmondta neki, hogy megnyerte-e az 5000M-et, ha valaki lõni fogja. A levélíró szerencsétlenül nem tudta, hogy a Kip (nagy valószínűséggel) kitörődhet a golyókkal … A harmadik lett.