Videó: Ez a nap a történelemben: február 14

Videó: Bruno Mars - Grenade (Official Music Video) 2024, Március
Anonim

Ma a történelemben: 1988. február 14

A 22 éves korcsolyázó Dan Jansen széles körben kedvelt, hogy 1988-ban a Calgary Winter Games 500- és 1000 méteres eseményeiben aranyat vegyen. Ha az első verseny előtt órákig nem szenvedett tragikus személyes veszteséget, az események egészen másképpen játszottak a fiatal olimpiánál.

Az a nap, amikor Jansen az 500 méteres versenyen versenyezhetett, Mike bátyja telefonhívásával indult. Hívott a 27 éves nővérétől, Jane Bere kórházi szobájától, Wisconsinban. Jane leukémiából halt meg, és egyszer akarta hallani Dan hangját, mielőtt elhunyt.

Dan egyértelművé tette a nővére számára, hogy készen áll és hajlandó hazatenni, és vele együtt lenni - az olimpián átkozottul. De Jane, aki légzőkészülékben volt, és nem tudott beszélni, teljesen világossá tette, hogy a gyerek testvére Calgary-ban marad és versenyez. A férfi vonakodva beleegyezett, megkérte Mike-ot, hogy csókoljon Jane-nek, és utoljára búcsúzott a nővére felé.

Három órával később Dan megkapta az üzenetet, hogy Jane elhunyt.

Kérte a családtagjait, akik Calgaryhez kísérelték, ha úgy érezték, hogy még mindig ott kell maradnia, és részt kell vennie. Mindannyian arra ösztönözték, hogy a terv szerint tervezzen, és csak a lehető legjobban tegye meg. Jansen beleegyezett a katonába, de a "go-go" -ból érezte, hogy valami "le van kapcsolva".

Amikor kimentem a pályára, semmi sem érezte ugyanezt. A korcsolyám csúszott, és nem tudtam irányítani őket, és amikor ez megtörténik, nehéz azt gondolni, hogy jó versenyed lesz. Az előtti napon nem volt semmi, ami elveszítené. Ezen a napon nem volt semmi, ami győzelmet aratott volna.

Előrejelzése helyes volt. Az 500 méteres versenyen hamis kezdet volt, ritka előfordulása Jansen számára, majd az első körbe érkezett. Megütötte a hablemezeket, amelyek a pályaudvart vonagolva olyan nehézek voltak, hogy visszafordultak a jégen álló helyzetbe. A nézők láthatják, hogy helyzetének valósága Dan-t sújtja, amikor felemelte a karját és arcát az ég felé, szinte könyörögve. Skater Natalie Grenier, a menyasszonya, kijött a jégen, hogy megnyugtassa Danot, aki nyilvánvalóan zavarba ejtette magát.

Négy évvel később, Jensen újabb pályafutást tett az olimpiai aranyért Albertville-ben. Bár nem az elsöprő kedvence, hogy megnyeri, hogy ő volt az 1988-ban, ő még mindig az 500 méteres világbajnokság bajnok, és egy erő, hogy számolni kell. De ismét megtagadták az érmek státuszát. Egy kis botlás tartotta a negyedik helyen, és néhány nap múlva az 1.000 méteres versenyen fejezte be a 26. helyet.

Dan vett egy utolsó lövést 1994-ben Lillehammerben, Norvégiában. A világbajnokság bajnoka ismét lenyűgözően szerepelt: új rekordot állított az 500 méteres versenyen. Minden jó és jó, de az 500 méteres versenyen, ami hat évvel ezelőtt történt, miután nővére, Jane meghalt, megfordult, és nyolcadik lett.

Ezzel Dan egy bizonytalan helyzetben volt, hiszen az 1000 méteres esemény nem volt ereje, és tudta, hogy ez az utolsó esélye, hogy megkapja az aranyat.

A verseny napján Jansen lövöldözött a vonalról, mint egy elmosódás. A 600 méteres jelzéssel rekordszámú ütemben volt. Egy pillanatra megtorpant, hogy a szurkolók kollektív koronária lett, de gyorsan megigazította magát. Amikor Dan átlépte a célvonalat, nemcsak hogy megnyerte első olimpiai aranyérmét, hanem egy új világrekordot is rendezett az eseményen, 1: 12.43-ra.

Ahogy a tömeg Lillehammerben és a világ minden táján ment vadul, intett a mennyországnak nagy testvérének, és nyolc hónapos lányával, Jane-vel, a karjaiban győzedelmeskedett.